věrný přítel v psím světě

Změna mikroRNA ve varlatech a vliv na domestikaci

První otázka je, co mají společného tak odlišná zvířata jako kráva, kůň, prase, králík, pes či kočka? A co jejich geny a genetické vodiče, jsou si v něčem podobné? 

Všechna tato zvířata prošla pozoruhodnou proměnou – domestikací. A tato domestikace probíhala kvůli lidem, to je asi nejhlavnější společný rys těchto zvířat. Během několika tisíc let selektivního chovu byla tato stvoření chována pro jejich specifické vlastnosti, což vedlo k neuvěřitelné morfologické a behaviorální proměně u všech plemen. A právě lepší pochopení celé domestikace může vést k lepším výsledkům nejen v hospodářství, ale také při pochopení lidských chorob.

Dr. Luca Penso-Dolfin, profesor ze skupiny vědců pod vedením profesorky Federica Di Palma na Earlhamově institutu, se zaměřil na mozky, varlata, srdce a ledviny u každé skupiny těchto zvířat. To vede ke zjištění jak se mikro RNA (miRNA), což je důležitý regulátor buněčného vývoje u savců, liší napříč všemi tkáněmi a zda by mohla ovlivnit i vývoj regulace genů.

Výzkum je publikován v přírodovědném otevřeném časopise Scientific Reports s názvem „Evoluční dynamika miRNA u domácích savců“ (The evolutionary dynamics of miRNA in domestic mammals).

Tato studie dokazuje, že mozky a varlata jsou obzvláště bohaté na nedávno vyvinuté „nové“ miRNA a právě ty by mohly mít spojitost s důležitými domestikačními geny u psů a krav. Možná právě tyto nově vyvinuté miRNA mohou za bohatou rozmanitosti psích plemen.

Dr. Luca Penso-Dolfin řekl: „Vývoj různých miRNA u různých druhů může vést k důležitým změnám při používání a řízení genů. Tyto modifikace se mohou objevit jak v prostoru (různé tkáně), tak i v čase (vývojové fáze) a stále nejsou plně pochopeny. Bude potřeba další výzkum pro objasnění úlohy miRNA ve vývoji regulace genů u savců.“

miRNA neboli microRNA jsou jednovláknové řetězce nekódující RNA o délce 21-23 nukleotidů, které se podílejí na regulaci genové exprese. DNA každé buňky jednotlivce je stejná a přesto jsme schopni produkovat 200 různých typů buněk v lidském těle. A za to může miRNA. Pokud je DNA orchestr, tak miRNA je dirigent. Někdy zkrátka nepotřebujeme, aby housle hrály neustále.

Porovnáním pěti domácích zvířat v této studii s databází miRNA Dr. Penso-Dolfin dokázal identifikovat, které miRNA jsou „staré“ (vyskytují se u mnoha druhů savců), a které miRNA se vyvíjely nedávno  (ty jsou zaznamenány pouze u jedinců několika druhů). Bylo zjištěno, že „nové“ miRNA jsou specifické pro určité tkáně. Většina z nich byla nalezena v mozku a ve varlatech.

Z pohledu evoluce se zdá, že tyto „nové“ miRNA hrají důležitou roli při vzniku nových rysů, zejména při pohledu na krávy a psy. Dále analýza genů, které pracují s miRNA, naznačuje, že jejich genové cíle jsou obohaceny o geny pod vedením umělé selekce. Zdá se tedy, že výzkumníci nalezli některá miRNA, která jsou důležitá pro proces domestikace.

Domestikovaní savci hrají velmi důležitou roli jak v ekonomice, tak na poli biomedicíny. Lepší porozumění regulace genů u těchto druhů by mohlo pomoci osvětlit některé společné onemocnění. Nemoci, které se u psů například vyskytují, mají mnoho podobností s onemocněními u lidí. A že jich není málo. A nejen psi jsou tak zajímaví pro medicínu. Prasata a jejich velká podobnost s lidskou anatomií jsou dalšími adepty. Navíc některé z těchto druhů (zejména kráva a prase) představují důležitý zdroj potravy. To znamená, že stejné objevy mohou být užitečné také pro produkci mléka, kvalitu masa a odolnost vůči nemocem nebo stresu.

Profesorka Federica Di Palmaová, ředitelka vědy na EI, uvedla: „Studium miRNA jako klíčových regulátorů různých biologických procesů je vzrušující oblastí výzkumu, která nadále otvírá nové možnosti prozkoumání. Pokud jde o odhalování komplexního vývoje, tedy pochopení rolí miRNA a jejich společného vývoje s cílovými geny v domestikaci, můžeme v budoucnu nejen pomoci zlepšit porozumění základních biologických procesů, ale také lépe pochopit klíčové rysy výběru domestikace.“

Tým nyní plánuje rozšiřovat výzkum a porovnávat domácí savce s divokými zvířaty. To proto, abychom získali ještě větší pochopení důležitých mechanismů podporujících způsob, jakým se nám podařilo vyrábět takovou škálu domácích druhů se zvláštními rysy. Tak good luck a my se těšíme na nové poznatky, protože domestikace je jeden z nejdůležitějších procesů na světě. Bez ní bychom totiž byli stále jen lovci a sběrači :).

PODOBNÉ ČLÁNKY:

Osvojení: Beylaevův experiment rychlodomestikace sibiřských lišek

Nové informace o křížení psů a vlků

Pes a zemědělství, aneb opravdu škrob psům škodí?

Domestikace nového druhu psa se blíží

Osvojení (3)

Cynarctus wangi, seznamte se

ZDROJE:

  1. Luca Penso-Dolfin, Simon Moxon, Wilfried Haerty, Federica Di Palma. The evolutionary dynamics of microRNAs in domestic mammalsScientific Reports, 2018; 8 (1) DOI: 10.1038/s41598-018-34243-8
  2. Earlham Institute. „The taming of the dog, cow, horse, pig and rabbit.“ ScienceDaily. ScienceDaily, 20 November 2018. <www.sciencedaily.com/releases/2018/11/181120125840.htm>.

Další článek

Předchozí článek

Prodáváme

© 2019 Hundo - Obch. podmínky

Prohledat web: