věrný přítel v psím světě

Rozumí pes tomu, co říkáme?

Psi lidem rozumí, ani nemusíme mluvit. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, jestli psi vnímají slova jako my lidé? Když pes uslyší slovo „kočka“, většina z nich se začne rozrušeně rozhlížet a někdy dokonce vystartují. Ale co slovo „kočka“ pro psa v tomto případě opravdu znamená? „Dávej pozor, něco se děje“ nebo si pes v hlavě opravdu vybaví kočkovitou domácí šelmičku?

 

V publikaci Frontiers in Neuroscience  byla zveřejněna jedna z prvních studií, která se pomocí zobrazování mozku snaží objasnit, jak naši čtyřnozí parťáci zpracovávají slova, která mají spojena s objekty. Tato studie byla provedena vědci na Emory University. Výsledky naznačují, že mají psi přinejmenším základní neurální reprezentaci významu pro naučená slova. Tedy odlišují slova, která již dříve slyšela s nějakou spojitostí od slov, která u nich spojitost nemají.

Výzkumní pracovníci společnosti Emory se zaměřili na otázky týkající se mechanismu mozku, který psi používají k rozlišení slov, a co si pes pod slovem představuje.

„Mnoho majitelů psů si myslí, že jejich psi vědí, co jim říkají. To však není stále vědecky potvrzeno. Proto jsme chtěli dostat data od samotných psů, nejen informace od jejich majitelů.“ říká Ashley Prichard, autorka práce a studentka PhD na Emory’s Department of Psychology.

 

„Dosud víme, že psi mají schopnost zpracovat alespoň některé aspekty lidského jazyka, protože se mohou naučit řídit slovními příkazy. Dřívější výzkum však naznačuje, že psi se mohou spoléhat nejen na slova, ale i na mnoho jiných podnětů, jako je pohled, gesta a dokonce i emocionální výraz od jejich majitelů.“ dodává neurovědec Gregory Berns, hlavní autor studie.

 

Berns je zakladatelem Dog Project, projektu, který zkoumá evoluční otázky kolem psů. V tomto projektu byli dříve psi trénováni, aby dobrovolně vstupovali do skeneru pro funkční zobrazování pomocí magnetické rezonance (fMRI). Psi byli trénováni proto, aby zde zůstali v klidu a bez pohybu během doby, kdy jsou skenovaní, aniž by pociťovali jakýkoliv stres. Díky Bernsovi jsme již porozuměli například otázce, zda psi preferují pohlazení nebo pamlsek (článek zde).

V této aktuální studii bylo použito 12 psů různých plemen, kteří byli trénováni po měsíce jejich majiteli na aportování dvou odlišných předmětů podle jejich slovního pojmenování. Pár objektů pro každého psa sestával z jednoho předmětu s měkkou strukturou, jako je například plyšák, a druhý z odlišnou strukturou, jako je pryž, což usnadnilo rozlišení. Trénink byl založen na instruování psů, aby přinesli jeden z předmětů. Poté byli psi odměněni pamlskem nebo slovní pochvalou. Trénink byl považován za úplný, když pes ukázal schopnost aportovat správný předmět dle konkrétního povelu.

Během experimentu byl takto vycvičený pes poslán do skeneru fMRI, zatímco jeho majitel stál přímo před psem. Skener byl během experimentu otevřen a majitel psa v pravidelných intervalech vyslovil jména psích hraček a poté je psovi ukázal.

Eddie, kříženec zlatého retrívra, slyšel, jak jeho páníček říká „Piggy“ nebo „Monkey“. Pak mu odpovídající hračku páníček ukázal. Jako kontrolu použil páníček hatmatilku, tedy slova jako „bobbu“ a „bodmick“ a pak ukázal psovi nové objekty jako klobouk nebo panenku.

 

A teď k výsledkům. Ty ukázaly vyšší aktivaci mozku ve sluchových oblastech u nových pseudoslov ve vztahu k natrénovaným slovům.

„Očekávali jsme, že psi budou neurčitě rozlišovat slova, která znají od slov, která neznají… Překvapivé je, že je výsledek opačný, než je výsledek výzkumu u člověka – lidé obvykle projevují větší neurální aktivizaci u známých slov než u těch nových.“ říká Prichard.

Vědci se domnívají, že psi mohou prokázat vyšší neurální aktivitu na nové slovo, protože mají pocit, že jejich majitel chce po nich pochopení tohoto slova, a tak se snaží to učinit.

„Psi zkrátka chtějí potěšit svého pána, aby byli odměněni,“ říká Berns.

Polovina psů v experimentu prokázala zvýšenou aktivaci pro nová slova v jejich parietotemporálním kortexu. Jedná se oblast mozku, u které se vědci domnívají, že je podobná angulárnímu gyrusu, jenž pravděpodobně funguje jako integrační centrum sluchových, zrakových a somatosenzorických informací a je důležitý pro vývoj řečových schopností, tedy zpracovává lexikální rozdíly.

Druhá polovina psů však vykazovala zvýšenou aktivitu u nových slov v jiných oblastech mozku. Například v části levé temporální (spánkové) kůry, ocasatém jádru (nucleus caudatus), thalamu a amygdale, která u vyšších obratlovců včetně člověka hraje hlavní roli při vytváření a ukládání vzpomínek spojených s emocionálními událostmi. 

 

Tyto rozdíly mohou souviset s omezením této studie. Malý počet psů a zároveň relativní různorodost plemen a velikost psů může mít za následek odchylky v jejich kognitivních schopnostech. Hlavní výzvou je momentálně tedy mapování kognitivních procesů u psů ve vztahu k plemenné příslušnosti.

 

„Psi mohou mít různou schopnost a motivaci k učení a porozumění lidským slovům, ale zatím to vypadá, že mají neurální představu o významu slov, která se naučili. Ale jedná se o pouhou Pavlovu reakci, tedy reakci na nízké úrovni.“ říká Berns.

Závěr této studie však neznamená, že je mluvené slovo tím nejlepším způsobem komunikace mezi psem a člověkem. Ve skutečnosti předchozí výzkum vedený Prichardovou a Bernsem ukázal, že systém  odměňování psů je více propojen na vizuální a čichové podněty než na slovní.

„Když lidé chtějí učit svého psa trik, často používají slovní příkazy, protože mluvě dáváme přednost my lidé. Z pohledu psů však může být vizuální příkaz účinnější a pomáhá psovi učit se triky rychleji.“ říká Prichard.

Tak se při dalším výcviku nezapomeňte namalovat dobrou náladou a navonět pozitivní energií, ať jde ten výcvik jako po másle :).

 

PODOBNÉ ČLÁNKY:

Pohlazení nebo pamlsek?

Milovníci pískacích hraček

Sudoku pro staré psy přichází z Vídně

ADHD u psů?

Přetahování se psem neboli tug of war

49. den

 

ZDROJE:

  1. Ashley Prichard, Peter F. Cook, Mark Spivak, Raveena Chhibber, Gregory S. Berns. Awake fMRI Reveals Brain Regions for Novel Word Detection in DogsFrontiers in Neuroscience, 2018; 12 DOI: 10.3389/fnins.2018.00737
  2. Emory Health Sciences. „Scientists chase mystery of how dogs process words: New study focuses on the brain mechanisms dogs use to differentiate between words.“ ScienceDaily. ScienceDaily, 15 October 2018. <www.sciencedaily.com/releases/2018/10/181015120901.htm>.

 

Další článek

Předchozí článek

Prodáváme

© 2019 Hundo - Obch. podmínky

Prohledat web: