věrný přítel v psím světě

Proč mají husky modré oči?

Sibiřský husky, menší, ale hbitý a zdatný pomocník, který je oddaný svému pánovi. Toto plemeno je však vhodné jen pro velmi úzkou skupinu psovodů. Navzdory nárokům na chov jeho vzhled primitivního plemene láká snad každého psomila. A ty jejich modré oči! Nová studie nám poodhaluje, proč mají modré oči.

4. října 2018 byla publikována nová studie v otevřeném časopise PLOS Genetics. Autoři této práce jsou Adam Boyko, Aaron Sams a kolegové z Embark Veterinary, Inc. V této studii bylo testováno DNA od více než 6 000 psů a ukázalo se, že duplikace na 18. chromozomu je silně spojena s modrýma očima u sibiřských husky.

Embark je začínající společnost se sídlem v Bostonu, MA, Ithace, NY a výzkumným partnerem je Cornell University College of Veterinary Medicine. Dle autorů se jedná o první studii genomiky nehumánního organismu a zároveň jde prozatím o největší studii rozsáhlého psího genomu.

Genomika* spotřebitelů umožňuje genetický objev v nebývalém měřítku propojením velmi rozsáhlých databází genomických dat s informacemi o fenotypech, které se dobrovolně předkládají prostřednictvím internetových průzkumů. Genomika se již však nevztahuje jen na lidi, nýbrž dnes je stále více dostupných informací i o psech. I když jsou relativně dobře dostupné, stále zůstává mnoho důležitých znaků neobjevených. U některých psů jsou známé dvě genetické varianty způsobující modré zabarvení oka. Ale tyto dvě genetické varianty nevysvětlují modré zabarvení oka u jiných plemen, jako je například sibiřský husky.

K vyřešení tohoto puzlíku použili vědci rozmanitý panel 6 070 geneticky testovaných psů. Jejich majitelé také poskytli pomocí webových průzkumů fenotypová data – fotografie psů. Vědci tak zjistili, že duplikace chromozomu 18 v blízkosti genu ALX4, který hraje důležitou roli při vývoji očí u savců, byla silně spojena s kolísáním modré barvy očí, především u sibiřských husky, ale také u australských ovčáků bez merle zbarvení. Jedna kopie varianty stačí k tomu, aby způsobila modré zbarvení očí nebo heterochromii (různobarevnost očí-jedno oko hnědé, druhé modré). I když někteří jedinci disponující touto variantou modré oči nemají. Takže zde hrají roli stále jiné genetické nebo environmentální faktory.

heterogromii (různobarevnost očí-jedno oko hnědé, druhé modré)

Heterochromie (různobarevnost očí-jedno oko hnědé, druhé modré)

Budoucí studie funkčního mechanismu, který je základem této asociace, mohou objevit novou cestu, jak se u savců modifikují modře zabarvené oči. Zřejmě se však nebude jednat o mapování výhradně lidských genů. Zájem majitelů psů o genetické informace jejich mazlíčků vede k tomu, že jsou více angažováni v internetových průzkumech, a tak poskytují základní genetickou architekturu pro mapovací studie.

Aaron J. Sams dodává: „Použitím dat od našich zákazníků vlastnících domácí mazlíčky, společně s informovaností o barvě očí jejich mazlíčků, jsme objevili genetickou duplikaci, která je silně propojená s modrou barvou očí. Tato studie demonstruje sílu přístupu společnosti Embark, což může vylepšit zdraví psů. V jednom roce jsme shromáždili dostatek údajů pro provedení největší psí studie svého druhu. Embark se v současné době věnuje podobným výzkumným projektům v řadě morfologických a zdravotních rysů. Doufáme, že se naše platforma bude i nadále plně využívat a genetika psů se posune opět o krok dopředu a tím se vylepší zdraví psů.

Vypadá to, že se v budoucnu máme na co těšit. Neváhejte navštívit stránky Embarku zde.

 

*genomika – relativně nový, biologický obor, jehož úkolem je studium genomu (genetická informace zakódovaná v DNA) jednotlivých organismů. Na rozdíl od genetických oborů má za úkol porozumět vlastnostem studovaného genomu v celku. Genomika se zabývá především studiem komplexních onemocnění, u nichž se předpokládá účast většího počtu genů a faktorů životního prostředí, např.: astma, kardiovaskulární či nádorová onemocnění. Mezi hlavní nástroje používané genomikou patří bioinformatika, genetická analýza, sledování genové exprese a studium funkce genů.

 

PODOBNÉ ČLÁNKY:

Přátelský pes? Může za to i genetika

Jsou kříženci zdravější než papíráci?

Snažilkování u psů

Barva srsti

50 odstínů šedi? Jedině v knize

 

ZDROJE:

  1. Petra E. Deane-Coe, Erin T. Chu, Andrea Slavney, Adam R. Boyko, Aaron J. Sams. Direct-to-consumer DNA testing of 6,000 dogs reveals 98.6-kb duplication associated with blue eyes and heterochromia in Siberian HuskiesPLOS Genetics, 2018; 14 (10): e1007648 DOI: 10.1371/journal.pgen.1007648
  2. PLOS. „Why huskies have blue eyes: Duplication associated with blue eyes in dogs.“ ScienceDaily. ScienceDaily, 4 October 2018. <www.sciencedaily.com/releases/2018/10/181004143917.htm>.
  3. http://www.szu.cz/tema/genetika

 

 

Další článek

Předchozí článek

Prodáváme

© 2019 Hundo - Obch. podmínky

Prohledat web: