věrný přítel v psím světě

Ocas

Dle mého názoru je pes bez ocasu jako muž… bez charakteru. I malé dítě popíše psa jako chlupatého ocasatého kamaráda člověka, a tak je namístě říct si něco o té psí vrtuli.

U psů (u psa domácího), všeobecně vzato, se vyskytují různé formy ocasu, jakož i jeho držení (nesení). To je již patrné u zobrazení staroegyptských psů, asyrských bojových psů i z mnohých novějších maleb.

Anatomie ocasu

Ocas je kaudální (neboli koncový, odvozeno z latinského cauda/kauda čili ocasní) přívěsek páteře psa. Hlavní nosnou konstrukcí ocasu jsou ocasní obratle. Jejich počet je velmi variabilní a je závislý na plemeni psa. Pes může mít tedy 20 až 24 ocasních obratlů. Nejčastější počet obratlů je 23. Ocasní obratle mají různou velikost, směrem od těla psa postupně ztrácejí všechny výběžky a v koncové části oháňky jsou tvořeny pouze obratlovým tělem. Prvních 5 obratlů tvoří kaudální část stropu pánevní dutiny. Od 5. až do 10. obratle se ocasní obratle psa prodlužují a teprve potom se začínají zkracovat. Poslední ocasní obratle jsou jen 3-5 mm dlouhé. Od 2. ocasního obratle se začíná obratlový oblouk i trnový výběžek štěpit na pravou a levou část. Ocasní obratle jsou do značné míry uzavřeny univerzální svalovinou, která má za následek pohyblivost ocasu. Hřbetní ocasní svaly jsou přímým pokračováním svalstva trupu. Svaly ocasu jsou masité jen v kraniální části ocasu. Do dalších částí vybíhají jen dlouhé tenké šlachy až k posledním ocasním obratlům. Svaly jsou obaleny tuhou ocasní povázkou, která často slouží k jejich odstupu. Svými kontrakcemi ovládají tyto svaly pohyb ocasu. Patří sem tyto svaly: ocasní sval, laterální a mediální zvedač ocasu, laterální a mediální schylovač ocasu. Část ocasního svalstva je spojena s konečníkem. Ocasní nervy zasahují do čtvrtého až sedmého obratle od kořene ocasu.

Psí kostra

Psí kostra s nákresem ocasních obratlů.

Proč má pes ocas

Pes používá svůj ocas především pro komunikaci jak se svým druhem, tak s námi. Vyjadřuje tak radost, agresi, stres a mnoho dalších emocí. Díky postavení a pohybu ocasu můžeme často odhadnout, jak se pes cítí. Další důležitou roli v komunikaci hraje také pohyb ocasu. Díky tomuto pohybu se ocas chová jako vějíř, a tak šíří svůj pach do okolního prostoru. Jeden z nejdůležitějších pachů pochází z análních žlázek (článek tchoř v psím převleku). Pokaždé, když pes vrtí ocasem, svaly celého kontraktu řitního otvoru se stahují a díky vyvíjenému tlaku na anální žlázky se uvolňuje jejich charakteristický pach, který je pro jedince tak jedinečný, jako je otisk lidského prstu. Dominantní pes, který nosí ocas vysoko, uvolní mnohem více svého pachu, než submisivní, který nosí ocas níže. A například vyděšený pes má stažený ocas mezi zadní končetiny proto, aby se do okolí nedostával jeho pach, a tak na sebe neupozorňoval.

Italský chrt při závodě

Italský chrtík ve sprintu. Ocas mu pomáhá při stabilitě.

Pes má ocas, aby se nepřevrátil. Tak odbývají rodiče své děti, které se nachází ve fázi „a proč“. A jak se říká, na všem je trocha pravdy. Ocas je skutečně důležitým protizávažím. Pokud pes provádí komplikované pohyby jako je skákání, chůze „na kladině“ či lezení, využívá svůj ocas pro lepší koordinaci pohybů. Psi běžci (jako jsou chrti) mají často tenké a v poměru ke svému tělu dlouhé ocasy, které využívají jako protiváhu při vybírání zatáček. Díky ocasu se psům zvyšuje pružnost a schopnost se rychle otočit, což je velmi žádoucí při lovení kořisti. Svaly ocasu jsou také důležité pro stabilizaci páteře a podporují činnosti natahovačů zádových svalů, zad a hýždí.

Někteří psi používají svůj ocas jako kormidlo při plavání. Plemena vodních psů, retrívrů a dalších plemen, u kterých šlechtění směřovalo k tomu, aby byl pes dobrý plavec, mají často ocasy tlusté, silné a velmi flexibilní. Tento tvar ocasu jim usnadňuje pohyblivost ve vodě (psi s takovým ocasem dělají ve vodě velmi rychlé zatáčky).

Severská a arktická plemena používají svůj ocas také jako izolaci. Takoví psi mají ocas velmi ochlupený s dlouhou hustou srstí. Při ulehnutí si pak stočí svůj ocas až přes tlamu. Saňoví psi tyto ocasy používají také jako kormidlo při tahání saní.

Husky

Sibiřský husky si pomocí ocasu udržuje tělesné teplo.

Lidé a psí ocas

Každý pes nebyl obdařen velkým ocasem. Někteří psi se rodí s krátkými (primitivními) ocasy. Nejčastěji se jedná o psy pastevecké a pracovní plemena. U takovýchto plemen je ocas brán jako nevýhoda z důvodu nebezpečí úrazu a znevýhodňování. Kupříkladu u pracovních plemen představuje nebezpečí úrazu proniknutí otřepů vystřelených broků do ocasu, což může mít za následek infekce. Za to, že se rodí takoví psi, opět může lidská selekce. Mezi krátkoocasá plemena patří například australský ovčák, bobtail a welsh corgi.

FCI uznává přes 300 plemen (k dnešnímu datu přesně 360). Normální, dlouhý ocas se vyskytuje, respektive je požadován, u více než poloviny všech plemen. Dalších zhruba 50 plemen má ocas nesený přes hřbet, často „zakroucený“ – stočený. U asi 70 plemen se ocas úmyslně zkracuje (kupíruje) v různých délkách, přičemž se též vyskytuje takovýto zkrácený ocas již při narození. Jedinci jsou pak popisováni, že mají zbytek ocasu (něm. Stummelrute). U některých dalších plemen se požaduje krátký ocas „lomený“ (zkomolený – ocas vývrtkovitý). Těchto plemen je ve standardu FCI méně než pět. U některých plemen se rodí i jedinci bez ocasu (bez jakýchkoliv ocasních obratlů). Z této statistiky je zřejmé, že normální, dlouhý ocas, nikoliv přes hřbet nesený, převažuje. Různé formy ocasu i jeho držení (dle standardem požadovaných forem) jsou dědičně podmíněné. Dle toho, co je uvedeno, lze předpokládat, že tyto „nové“ formy i jiné držení ocasu u domácího psa vzniklo jeho domestikací a bylo dále chovateli záměrně upevněno.

U mnoha plemen pak byl (je) ocas uměle amputován, neboli kupírován (dobrman, německý boxer, atp.). V moderní době se psům kupírovali ocasy především z estetických důvodů. Proti tomu samozřejmě bojují ochránci zvířat, ale v zákoně stanovený zákaz kupírování ocasů není.

Dobrman bez ocasu

Dobrman s kupírovanýma ušima i ocasem.

Dobrman z boku

Německý dobrman s původníma ušima a ocasem.

Citace ze stránky sportovní kynologie: „Kupírování uší v ČR upravuje předpis č. 246/1992 Sb. Zákon České národní rady na ochranu zvířat proti týrání a to přímo v § 4 odst. 1 písm. g). Ve stejném zákoně pak § 7 definuje způsob provedení bolestivých zákroků. Mimo jiné stanovuje, že při krácení ocasu není nutno používat znecitlivění u štěňat mladších 8 dnů. Zákrok smí provádět odborně způsobilá osoba dle veterinárního zákona. Z čehož plyne, že kupírování ocasu není zákonem zakázáno.“

 

 

ZDROJE:

https://www.reference.com/pets-animals/dog-born-tail-c0984df7c6e622d8#

http://www.petplace.com/article/dogs/diseases-conditions-of-dogs/body-structure-function/structure-and-function-of-the-tail-in-dogs

http://www.corgiklub.cz/chov/clanky-chov/229-ocas-psa-frantisek-horak

http://www.sportovni-kynologie.cz/pece-zdravi-a-nemoci/kupirovani-ocasu/.

 

Další článek

Předchozí článek

Prodáváme

© 2019 Hundo - Obch. podmínky

Prohledat web: