věrný přítel v psím světě

Miluji tě, neobejmu tě.

Když chce člověk projevit jinému člověku náklonnost, nejčastěji ho obejme. My lidé rádi obejmeme i psy, kočky a kdyby to šlo, tak i křečka. Děláme to proto, že tak dáváme najevo svoji lásku k jedinci. Ale vnímají toto gesto psi stejně jako my lidé?

Objetí psa se nejvíce praktikuje při canisterapii. Je dokázáno, že to snižuje hladinu stresových hormonů u lidí. Tito psi jsou k tomu ale dlouhodobě cvičeni. Stanley Coren ovšem popisuje příhodu, která dává jasně najevo, že všeobecně u psů je to právě naopak. Během jedné akce nazvané „Doggy De-Stress Day“ se studenti setkávali se psy na jedné univerzitě v severní Americe, kde Stanley Coren přednášel. V jednu chvíli přišla drobná žena ke Corenovi a jeho štěněti plemene Scotia duck tolling retrívr a štěně objala. Štěně staré asi šest měsíců bylo celkem tolerantní k jakékoliv formě interakce. Nicméně Coren zpozoroval stresové reakce na dívčino objetí. Pes otočil hlavu, přerušil oční kontakt, uši mu klesly dolů a jako další projev stresu si zívl. „Neměla byste psa objímat, nemá to rád a zvyšuje to jeho hladinu stresu.“ Dívka se na Corena otočila a suverénně pronesla: „Já studuji vývojovou psychologii a existuje spousta důkazů, které říkají, že objímání je důležité a příjemné. Když matka objímá své dítě, tak se dítěti zvedne hladina oxytocinu, a to je důkaz toho, že se jedná o projev lásky. Existují také důkazy, že pokud je dítěti objímání odpíráno, může z něj vyrůst citově zakrnělý jedinec. Jak mi tedy můžete tvrdit, že objímání není pro psy a obzvláště pro štěňata dobré?“

V prvé řadě je nutné říct, že štěně nevypadá, nechová se a není lidské dítě. Psi spadají mezi pozemní šelmy, takže se po zemi pohybují chůzí až během. Jejich nejčastější pohyb je rychlý chod. Z toho vyplývá, že v krizových situacích je prvním způsobem obrany schopnost útěku. Behavioristé věří, že pokud psa zbavíme této možnosti (znehybníme ho například objetím), může to zvednout hladinu stresových hormonů. V takové situaci může pes i kousnout, protože se cítí být zahnán do kouta. Existuje mnoho internetových stránek jako doggonesafe.com určených k výchově dětí a rodičů, kde je plno informací s cílem snížit výskyt psích kousnutí kvůli neznalosti etologie psa. I přesto vyšla v USA dětská knížka s názvem „Smooch Your Pooch“. V této knize se doporučuje, aby děti psy objímali a políbili kdykoliv a kdekoliv. Naštěstí na to zareagovala organizace AVSAB (American Veterinary Society of Animal Behavior) a vydala oficiální prohlášení, že toto jednání může způsobit pokousání dítěte. Navíc je prokázáno, že děti mají problém rozpoznat psí emoce, tudíž jsou obětmi psího kousnutí mnohem častěji než dospělí.

Jelikož nemá Dr. Coren ve zvyku ohánět se fakty bez podložených důkazů, rozhodl se vyhledat na internetu 250 různých fotografií lidí objímajících své psy. Vybíral záměrně pouze fotografie, na kterých je zřetelně vidět psí emoci a kde nervozita nemohla být způsobena jiným faktorem než objetím. Pes dává najevo nervozitu či nepohodu několika zjevnými faktory. Patří mezi ně především vyhýbání se očnímu kontaktu, sklopené uši, přivřené oči (nebo tzv. half moon eyes, bělmo na kraji očního oblouku), olizování, zívání. 

Coren fotkám udělil tři různá hodnocení:

1) pes na fotce vykazuje jeden nebo více faktorů sdělujících, že je pes stresován

2) pes na fotce vypadá klidný a šťastný

3) pes na fotce vykazuje neutrální emoce

Plných 81,6% fotek spadalo do první skupiny. V druhé skupině bylo pouze 7,6% fotografií. Zbylých 10,8% psů při objímání nereagovali nijak expresivně a zachovávali neutrální postoj.

Když vezmeme v potaz, že se jednalo o fotografie široké veřejnosti, kde byl záměrem snímek šťastného majitele a šťastného psa, je evidentní, že lidé často nevnímají psí projevy emocí a že čtyři z pěti psů nemají objetí rádi!

Ukázky fotografií si prohlédněte níže:

Pes obejmutý dítětem

Dítě a nejistý pes se sklopenýma ušima, viditelným půlměsícem okolo duhovky a snahou vyhnout se očnímu kontaktu.

Pes oblizuje tvář majitele

Názorná ukázka psí nepohody: sklopené uši, zavřené oči, olizování…

Muž objímá psa

Zde vidíme minimálně dva náznaky úzkosti. Sklopené uši a vyhýbání se očnímu kontaktu.

Upřímně, sám své psy objímám, ale nikde ne úplně. Nedělám jim takovou tu kravatu, spíše se o sebe opíráme 🙂

Závěrem je vhodné doporučit, abychom si nechali objetí pro dvounohé přátele a těm čtyřnohým projevili náklonnost třeba pamlskem nebo pohlazením.

 

 

ZDROJE:

http://www.doggonesafe.com/

https://www.psychologytoday.com/blog/canine-corner/201604/the-data-says-dont-hug-the-dog

https://www.psychologytoday.com/blog/canine-corner/201107/can-my-dog-make-me-healthier

 

Další článek

Předchozí článek

Prodáváme

© 2019 Hundo - Obch. podmínky

Prohledat web: