věrný přítel v psím světě

Lebka nám může odhalit způsob lovu prvních psů

Díky moderním technologiím a úsilí vědců můžeme nahlédnout do minulosti a tentokrát se zaměřit na téma, jak prehistoričtí psi lovili před 40 milióny lety. Vědcům pomohla odhalit tuto záhadu analýza lebek lvů, vlků a hyen.

Studie ukázala, že první druh psa – nazývaný Hesperocyon gregariu se vrhal na svou kořist stejným způsobem, jakým dnes loví mnoho druhů, například lišky a kojoti.

Závěry této studie také ukazují, že největší psí druh, který kdy žil – známý jako Epicyon haydeni , lovil podobným způsobem. Tato zvířata se na naší planetě vyskytovala 16 – 7 mil. let př.n.l. a mohla dorůstat až do velikosti medvěda Grizzly.

Porovnání počítačového skenování fosilních a soudobých zvířat vysvětluje způsoby lovu, které byly používány prehistorickými členy skupiny savců, známých jako masožravci. Mezi ně patří například lišky, vlci, pumy a leopardi.

Hyena sloužila také jako porovnávací model ve studii
Hyena sloužila také jako porovnávací model ve studii

V této studii spojili své síly vědci z Edinburghu a Vídně. Pro vytvoření digitálních modelů vědci museli naskenovat vnitřní ucho od 36 druhů masožravců. Tento součet zahrnoval i 6 druhů vyhynulých.

Tým zjistil, že velikost tří kostnatých kanálů ve vnitřním uchu (místo, které je důležité pro kontrolu rovnováhy a sluchu) se během milionů let měnil, a to díky různému používání loveckých stylů.

Rychlejší predátoři, jako jsou gepardi, lvi a vlci, si postupem času vyvinuli velké ušní kanály. Ty jim umožňují udržet si hlavu a zrak stabilní, zatímco číhají nebo ve velké rychlosti honí svoji kořist.

Zjištění výzkumného týmu ukazuje, že struktura vnitřního ucha indikuje původ zvířat. A to buď skupinu zvířat psovitých, nebo skupinu patřící do jedné ze čtyř rodin zvířat připomínajících kočky. Rozdílný úhel mezi dvěma částmi vnitřního ucha je u psovitých mnohem větší.

Počítačové snímání lebky prvních psích druhů - Hesperocyon gregarius - s vnitřním uchem zvýrazněným červeně.Autor:Julia Schwab
Počítačové snímání lebky prvních psích druhů – Hesperocyon gregarius – s vnitřním uchem zvýrazněným červeně. Autor: Julia Schwab

Studie vychází z výzkumu, který provedla Julia Schwab, současná doktorantka na univerzitě v Edinburghu (University of Edinburgh’s School of GeoSciences). Výzkum vznikal během jejích magisterských studií na Vídeňské univerzitě v Rakousku. Je publikován v časopise Scientific Reports. 

Pro mne je vnitřní ucho nejvíce zajímavým orgánem v těle, protože nabízí úžasný pohled na historická zvířata a jejich život. První pes a největší pes všech dob jsou tak fascinující exempláře ke studiu, protože dnes neexistuje na světě nic jim podobného.

Schwab Julia

PODOBNÉ ČLÁNKY:

ZDROJE:

  1. University of Edinburgh. „Skull scans tell tale of how world’s first dogs caught their prey.“ ScienceDaily. ScienceDaily, 11 January 2019. <www.sciencedaily.com/releases/2019/01/190111095106.htm>.
  2. Julia A. Schwab, Jürgen Kriwet, Gerhard W. Weber, Cathrin Pfaff. Carnivoran hunting style and phylogeny reflected in bony labyrinth morphometryScientific Reports, 2019; 9 (1) DOI: 10.1038/s41598-018-37106-4


Další článek

Předchozí článek

Prodáváme

© 2019 Hundo - Obch. podmínky

Prohledat web: