věrný přítel v psím světě

Čenich – čich

Díky nosu je pes tím, čím je. Proto jsme si čenich také vybrali jako naše logo.

Čenich psa přímo nasává informace ze svého okolí. Čenich rovněž svojí vlhkostí (vlhký, suchý) indikuje psí rozpoložení a pohodu. Struktura čenichu je u každého psa jedinečná, stejně jako je tomu u lidských otisků prstů. Za pomoci psího čenichu dokážeme my lidé vyhledávat pohřešované osoby, lokalizovat bomby, drogy, ohniska požáru. Psí čenich dokonce dokáže vycítit zvýšenou hladinu cukru v krvi!

Tak mu pojďme věnovat drobet pozornosti.

Psí čenich se skládá ze dvou nozder, které slouží k nasávání vzduchu a nosní dutinyNosní dutina psa obsahuje stovky milionů senzorických neuronů.

Ve sliznici se nachází velké množství čichových buněk, na jejichž výběžcích se vyvinuly čichové řasy. Čichové řasy jsou citlivé na pach, předávají impuls čichovým buňkám a tyto dále za pomoci nervové soustavy dávají podnět mozku, kde způsobují pachový vjem. Čichová sliznice má u různých plemen psa jinou plochu (od 20 cm2 u pekinéze až po 169 cm2 u německého ovčáka), zatímco u člověka se jedná jen asi o 2 až 5 cm2. Pro představivost: pes vnímá pach syrového masa o váze 0,002 g. Člověk neucítí syrové maso ještě ani při 100× větším množství. Pokud se ptáte, který pes má nejlepší čich, tak na špici se drží bloodhoundi a baseti. Zdárně jim pak konkuruje pes Sulimovův, jehož ovšem nelze považovat za plnohodnotné plemeno, neboť se jedná o křížence s kojotem a chováno je pouze pár desítek kusů na území ruské federace.

Březí fena má sníženou čichovou schopnost o 30 až 40 %.

Unikátní je také čichová paměť. Pach určité osoby si pes dokáže pamatovat několik let.

Čichový orgán patří mezi chemické smysly (stejně jako chuť), tudíž vnímá chemické složení vnějšího nebo vnitřního prostředí. Jedná se tedy o tzv. chemoreceptor.

 

ZDROJE:

http://www.cz-pes.cz/literatura-veterina-anatomie.php#usi-a-nos

http://rsif.royalsocietypublishing.org/content/7/47/933

http://www.aces.edu/pubs/docs/U/UNP-0066/UNP-0066.pdf

 

Další článek

Předchozí článek

Prodáváme

© 2019 Hundo - Obch. podmínky

Prohledat web: